Jak zmniejszyć wydatki domowe

Jak zmniejszyć wydatki domowe

Planując budżet domowy stoimy przed niemałym wyzwaniem – jak zmniejszyć wydatki domowe i podreperować stan finansów?

Warto poświęcić temu czas i dokładnie rozplanować wydatki domowe, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.

I to już w przeciągu pierwszego miesiąca. Abyśmy mogli cieszyć się z pozytywnych rezultatów musimy przeanalizować swoje wpływy i koszta.

Poniżej przedstawiamy Ci 5 skutecznych sposobów na powiększenie swoich oszczędności. Co ważne – każde z nich możemy wdrożyć już dziś.

Są to szybkie i łatwe rozwiązania, które pozwolą nam zmniejszyć nasze wydatki i jednocześnie spowodują, że odłożymy nieco pieniędzy.

1. Jak zmniejszyć wydatki domowe – mądre zakupy

Wielu z nas robi listę zakupów. Jednak mało kto się jej sztywno trzyma będąc już w sklepie. Kuszą nas promocje w stylu „kup 3 w cenie 2”.

I choć potrzebowaliśmy tylko jednej sztuki to dlaczego nie skorzystać z promocji? Przecież dzięki nim oszczędzimy kilka złotych.

Niestety to zgubne myślenie, bo w ostatecznym rozrachunku jedynie powiększamy swoje wydatki.

Czas mija, a wraz z nim data spożycia danego produktu i w końcu go wyrzucamy. Spróbujmy przygotować listę obiadową na nadchodzący tydzień.

Na jej podstawie wypisz wszystkie niezbędne składniki, które będą potrzebne.

Dzięki temu w naszym koszyku znajdą się same potrzebne rzeczy, a my w niedalekiej przyszłości nie będziemy zmuszeni wyrzucać przeterminowanej żywności.

A skoro mowa już o wyrzucaniu to zainwestujmy w porządną torbę wełnianą zamiast wielorazowych toreb, które niemalże zawsze lądują w koszu na śmieci.

Zaoszczędzi na tym nie tylko nasz portfel, ale również środowisko naturalne. Założenie własnego ogródka z ziołami to również sposób na tańsze zakupy.

O ile często korzystasz z bazylii czy świeżej kolendry warto o tym pomyśleć. To także świetne rozwiązanie dla osób, dla których pasją jest spędzanie czasu wśród roślin.

2. Zmiana dostawcy prądu/internetu/telewizji

Choć często narzekamy na wysokie rachunki to staramy się je płacić na czas i nawet przez myśl nam nie przejdzie, by porównać oferty konkurencji.

Faktycznie płacimy, bo jesteśmy przyzwyczajeni do danej firmy, ale przeglądając inne propozycje może się okazać, że możemy znaleźć coś tańszego.

Warto mieć świadomość, że na rynku jest wielu dostawców różnych usług. Tyczy się to prądu, Internetu czy chociażby telefonii komórkowych.

Różnice cenowe w przeciągu miesiąca mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych.

Tym bardziej warto zainteresować się tym, czy nasz aktualny dostawca posiada możliwie najniższą ofertę, a my niepotrzebnie nie przepłacamy.

Podobnie jest z abonamentem telewizyjnym. Upewnijmy się, że konkurencja na rynku nie ma aktualnie bardziej atrakcyjnej dla nas oferty.

Najlepiej po prostu porównać dwóch największych dostawców telewizji w Polsce – https://finansepersonalne.pl/cyfrowy-polsat-czy-nc/

3. Kredyt konsolidacyjny

Statystyki BIK pokazują jasno, że ok. 50% Polaków spłaca pewne zobowiązania kredytowe. Królują kredyty konsumpcyjne.

Dodajmy, że w dobie łatwo dostępnych i szybkich chwilówek w przeciągu kilku minut możemy „załatać dziury” finansowe, kupić nowy samochód czy pojechać na wymarzone wakacje.

Jeśli posiadasz kilka pożyczek warto skorzystać z rozwiązania, które sprawi, że będziemy płacić niższe miesięczne raty, to kredyt konsolidacyjny – tzw. konsolidacja długu.

Za jego sprawą możemy połączyć wszystkie zobowiązania w jedno „większe”. To także sprawi, że nie umknie nam żaden termin spłaty i wszystko będziemy oddawać na czas.

4. Konto oszczędnościowe

Będąc w posiadaniu choć niewielkiej gotówki warto pomyśleć o tym, by założyć konto oszczędnościowe.

Często jest ono w „gratisie”, kiedy otwieramy zwykłe konto bankowe. Jego zaletą jest to, że w każdej chwili możemy wypłacić pieniądze nie

tracąc jednocześnie wypracowanego zarobku. Dzięki temu możemy w prosty sposób zwiększyć swój domowy budżet.

5. Lokata

To rozwiązanie jest już nieco mniej elastyczne aniżeli konto oszczędnościowe.

Poleca się w sytuacji, kiedy posiadamy większą gotówkę, z której nie musimy aktualnie korzystać.

Lokata to produkt bezpieczny, choć obecne oprocentowanie tych produktów nie powala z nóg – i to mówiąc delikatnie. 

Nie musimy się martwić, że możemy utracić wkład własny. To niezwykle prosty sposób na oszczędzanie i pomnażanie swoich funduszy.

Oszczędzanie na domowych wydatkach

Jak zmniejszyć wydatki domowe – podsumowanie

Zmniejszanie domowych wydatków nie jest trudnym, ani czasochłonnym procesem. Zmiany, które musimy wykonać nie są zbyt radykalne.

Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się nam osiągnąć zamierzony cel. Każda z wymienionych wyżej opcji pozwoli nam na zmniejszenie rachunków.

Wspomniane produkty bankowe to idealna możliwość zasilenia miesięcznego budżetu dodatkową gotówką.

Takie połączenie sprawi, że już w pierwszym miesiącu zauważymy zmiany. Na ich planowanie nie czekajmy „do następnego poniedziałku”.

Codziennie korzystamy z telefonów komórkowych, internetu czy prądu. Zakupy robimy co najmniej co tydzień.

Stąd też, każdy dzień ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Masz już kłopoty finansowe? Przeczytaj również: dług na koncie a komornik.