Tłumacz freelancer

Tłumacz freelancer

Tłumacz freelancer – dowiedz się, kto to jest, jakie są jego zarobki, gdzie szukać pracy online oraz jak zacząć tłumaczenia tekstów zdalnie w domu.

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Obecnie ciężko jest nam znaleźć pracę na etat. Ale ciekawą alternatywą jest zarabianie w Internecie.

To właśnie tutaj wielu specjalistów widzi przyszłość. Zatem to co dotychczas robiliśmy przez 8 godzin w biurze dziś możemy robić w domu.

Co więcej – sami sobie możemy zostać szefami i ustalać godziny pracy, a co za tym idzie – wynagrodzenie.

Jednym z przykładów zawodu, który ma przyszłość w sieci jest tłumacz. Jeśli znasz choć jeden obcy język, to bez problemu znajdziesz pracę w sieci.

Tłumacz freelancer – kto to jest?

Jeśli dotychczas byłeś tłumaczem w firmie na etacie to możesz robić dokładnie to samo tyle, że przez Internet.

Praca dla tłumacza w świecie wirtualnym to prawdziwy raj dla osób, które posługują się językami obcymi.

Coraz więcej możemy znaleźć zleceń zarówno wielkich korporacji, ale również osób prywatnych, które poszukują osób chętnych przetłumaczyć tekst.

Po zdobyciu zlecenia otrzymasz treść do przetłumaczenia. Niekiedy już w opisie danego zlecenia zleceniodawca opisuje czy jest to zwykły, prosty tekst.

A może bardziej specjalistyczny artykuł. To ważne, gdyż pozwoli nam to na obiektywną wycenę.

Po wykonaniu swojej pracy przesyłasz zazwyczaj drogą e-mail przetłumaczoną pracę, za którą otrzymasz wcześniej ustalone wynagrodzenie.

Jak zacząć pracę tłumacza online?

Przede wszystkim musisz znać język obcy. Nie zawsze najbardziej pożądanym będzie język angielski.

Choć należy przyznać, że najwięcej zleceń znajdziemy właśnie w owym języku. A jeśli nie masz takich umiejętności? To być warto zapisać się na kurs języka obcego?

Ta umiejętność z pewnością przyda Ci się nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym. Jedno jest pewne – będą to najlepiej zainwestowane przez Ciebie pieniądze.

Co prawda nauka może potrwać kilka miesięcy, ale warto. Pamiętaj, że do swojej dyspozycji masz nie tylko stacjonarne szkoły językowe. Naukę możesz prowadzić chociażby przez Skype’a.

Gdzie szukać zleceń dla tłumacza tekstów?

Pracę możesz pozyskiwać na kilka sposobów. Warto zacząć od napisania ogłoszeń, w których to oferujesz swoje usługi. Nie zapomnij podać swojego cennika, portfolio, a także kontaktu.

Innym sposobem będzie szukanie zleceń. I tutaj warto poznać serwisy, na których znajdziesz codziennie nowe ogłoszenia. A są to :

  • useme.eu
  • proz.com
  • globtra.com

Tłumacz freelancer – zarobki

Z pewnością każde zlecenie będzie inne, a zatem będzie wymagało indywidualnego podejścia do wyceny. A ta zależna jest od kilka aspektów:

  • grupa językowa
  • liczba przetłumaczonych stron
  • tryb pracy
  • specjalność

Najmniej zarobimy tłumacząc najbardziej popularne języki, a więc język angielski czy niemiecki. Za stronę A4 otrzymamy 20-35 złotych.

Co ciekawe tłumaczenia z języka polskiego na czeski to już ok. 70 złotych za stronę A4. Z kolei tłumaczenia z języka polskiego na fiński to ok. 150 złotych za stronę A4.

Im mamy do czynienia z bardziej wyszukanym językiem obcym i specjalistycznym tekstem, tym cena bardziej winduje w górę.

Zleceniodawcy widzą jak duża jest konkurencja w przypadku języka angielskiego, stąd często te ceny są jeszcze niższe.

Ciężej jest natomiast znaleźć osoby, które posługują się językiem duńskim czy słoweńskim. Zatem w tych przypadkach wysokie ceny stale się utrzymują.

Tłumaczenie tekstów - praca freelancera

Tłumacz freelancer – podsumowanie

Coraz więcej osób, które znają język obcy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Praca zdalna w domu w ten sposób, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej pracy na etacie.

Możemy zarobić satysfakcjonujące pieniądze, a do tego sami decydujemy ile zleceń przyjmiemy i jak dużo zarobimy w danym miesiącu.

Zarabianie online jako tłumacz, to coraz popularniejszy trend. W sieci znajdziemy wiele zleceń, dzięki czemu nie musimy martwić się o pracę.

Jeśli cały czas nie jesteś do końca przekonany do tego typu zarabiania zawsze możesz spróbować dorywczo wykonać kilka zleceń, by przekonać się, że taka aktywność zawodowa ma sens.

Sprawdź także, jak zostać copywriterem.