BLIK – co to jest

Blik – co to jest

Blik zadomowił się na polskim rynku płatności i jest oferowany już w prawie wszystkich miejscach, gdzie można płacić bezgotówkowo.

Rzeczywiście jest to ciekawy i warty uwagi sposób płacenia, z którego korzysta coraz więcej osób.

Wiele osób jednak w dalszym ciągu nie ma zainstalowanego Blika w swojej aplikacji mobilnej i nie wie do końca, jak działa oraz jak go obsługiwać.

Na te wątpliwości odpowiadamy poniżej – prezentujemy krótki poradnik o tym, czym jest Blik, jak działa i dlaczego warto z niego korzystać.

Blik – co to jest?

BLIK to system płatności bezgotówkowych. Opiera się on na 6-cio cyfrowym kodzie, który jest wyświetlany na żądanie w naszej aplikacji i którym możemy zapłacić — przepisując go u odbiorcy płatności.

Jest on dostępny jedynie w aplikacjach mobilnych banków. Obecnie wszystkie największe banki oferują Blika, co sprawia, że dostęp do niego ma większość klientów banków w Polsce.

Jest on umiejscowiony w odpowiedniej zakładce w aplikacji mobilnej, z której korzystamy w naszych telefonach.

Ogólnie zasada jego działania jest taka sama i główny sposób podstawowych funkcjonalności również jest niezmienny, choć pewne czynności mogą wymagać użycia nieco innych przycisków w zależności od danego banku.

BLIK to polski system płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że zapłacimy nim jedynie w Polsce. Ma on już ponad kilkanaście milionów użytkowników i plasuje się na trzecim miejscu tuż po płatnościach gotówką i kartami płatniczymi.

BLIKIEM zapłacimy rachunki w różnego rodzaju miejscach. Z pewnością będzie to internet i płatności internetowe.

Rachunek w taki sposób zapłacimy też w restauracji przepisując kod do terminala czy w sklepie za tradycyjne zakupy. Jednak jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji jest wypłata gotówki z bankomatu przy pomocy Blika.

Ten system płatności posiada również funkcję czeku Blik. Jest to czek elektroniczny — wystawiany kod na daną sumę i określony czas, możliwy do zrealizowania niezależnie.

Zasada działania Blika nie jest skomplikowana. Wyświetlenie kodu w aplikacji powoduje, że z naszego konta możemy przekazać pewną sumę bezgotówkowo odbiorcy np. na stronie internetowej lub w restauracji.

Po wyświetleniu kodu i przepisaniu go, dana suma znika z naszego konta bankowego w czasie rzeczywistym i jest przekazywana odbiorcy płatności.

Samodzielnie decydujemy jaką sumę chcemy przekazać lub jak wysoki rachunek zapłacić. Cała transakcja nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund i jest dokonywana od razu.

Jak uruchomić Blika?

Gdy chcemy zacząć korzystać z BLIKa, jego uruchomienie nie jest trudne i skomplikowane. Aby to zrobić, należy zainstalować aplikację bankową banku, w którym posiadamy konto lub ją uruchomić.

Gdy jesteśmy już w aplikacji, kolejnym krokiem jest przejście do odpowiedniej zakładki. W tym miejscu przeznaczonym dla Blika wystarczy aktywować system płatności jednym kliknięciem.

Jest on przeważnie gotowy do użytku od razu po aktywacji. W tym miejscu możemy go również wyłączać.

Blik nie wymaga wykonywania żadnych innych czynności, instalacji oraz działań z naszej strony, gdyż jest wbudowany w aplikację bankową.

Jeśli samodzielnie nie potrafimy go odnaleźć lub uruchomić, warto odwiedzić placówkę stacjonarną banku i poprosić o pomoc.

Doradcy bankowi doskonale znają funkcjonalności aplikacji i poinstruują nas co mamy zrobić. Pomagają również radą czy dokonać pierwszej transakcji.

Nigdy jednak nie wolno przekazywać nikomu kodu, który jest kluczem do naszego konta i należy przepisywać go tylko bezpośrednio do terminala, bankomatu czy na stronie www płatności.

BLIK- działanie

Jak Blik działa w praktyce?

Działanie BLIKa w praktyce jest również proste. Gdy mamy go już aktywowanego i chcemy z niego skorzystać, należy przejść do aplikacji bankowej, a następnie zakładki z Blikiem.

Jeśli już tam jesteśmy, wystarczy kliknąć opcję ”wygeneruj kod”. W tym momencie na ekranie naszego smartfona pojawi się 6-cio cyfrowy kod.

Będzie on ważny tylko 120 sekund, co zupełnie wystarcza na dokonanie transakcji. Gdy chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu, powinniśmy na bankomacie wybrać odpowiednią opcję wypłaty Blik i przepisać kod.

Gdy chcemy z kolei zapłacić w Blikiem w sklepie, kod należy przepisać do terminala. Analogicznie, aby uregulować rachunek w sieci w systemie płatności, należy wybrać opcje Blik i przepisać kod w odpowiednie pole.

Po przepisaniu kodu i zatwierdzeniu transakcji, w naszej aplikacji mobilnej banku pojawi się pole do wpisania kodu pin — tego samego, przy pomocy którego logujemy się do aplikacji.

Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Po wpisaniu pinu i jego zatwierdzeniu, transakcja jest dokonywana i finalizowana w czasie rzeczywistym.

Cała transakcja dla osoby, która korzysta z Blika na co dzień, trwa kilkanaście — kilkadziesiąt sekund i nie przekracza pół minuty.

Blik – banki

Aktualnie usługę Blik oferuje w Polsce kilkanaście banków:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • Santander Bank Polska,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • PKO BP (Inteligo),
 • Getin Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Pekao SA, SGB,
 • Noble Bank,
 • Grupa BPS.

Dlaczego warto korzystać z Blika?

BLIK posiada wiele plusów i warto z niego korzystać z niego z kilku powodów. Pierwszym jest komfort wypłacania pieniędzy. Korzystając z Blika, nie musimy zabierać ze sobą kart płatniczych czy nawet portfela.

Wystarczy posiadać ze sobą telefon, który i tak najczęściej zabieramy wszędzie ze sobą. Sama płatność jest bardzo szybka i nie wymaga przepisywania wielu kodów czy długich ciągów znaków.

W ten sposób możemy również szybko zapłacić rachunki różnego rodzaju w czasie nieprzekraczającym pół minuty.

Środki zostaną automatycznie pobrane z konta i przekazane od razu do odbiorcy. Co w przypadku płatności za abonament czy zakupy internetowe w porównaniu do przelewu tradycyjnego jest bardzo wygodne.

Samo korzystanie z Blika nie wymaga od nas ponoszenia żadnych opłat. Cały system jest ogólnie darmowy, a jedyne opłaty, które możemy ponieść to prowizje u poszczególnych odbiorców płatności — które istnieją też przy płatności kartą itp.

Dużym plusem Blika jest bezpieczeństwo. W porównaniu z kartami płatniczymi nie musimy chronić go fizycznie przed kradzieżą. W razie kradzieży telefonu przestępca nie zna kodu pin do aplikacji mobilnej i nie dostanie się do niej.

Kodu BLIK nie da się również podrobić czy zeskanować, gdyż wszystkie transakcje wykonywane są na żądanie i w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że kod istnieje tylko 2 minuty po jego wygenerowaniu przez nas.

W tym czasie jest praktycznie niemożliwe jego przejęcie, zeskanowanie czy ukradzenie — zwłaszcza że wykorzystujemy go w ok. pół minuty.

Blikiem zapłacimy również w wielu punktach sprzedaży czy w sieci i ma on podobny zasięg akceptacji co sama karta płatnicza.

Blik to nowoczesna, bezpieczna i wygodna usługa, z której korzysta już wielu klientów różnych banków. Ta innowacyjna metoda jest jedną z kliku nowinek technologicznych ze światka fintech.

Równie popularną staje się także szybkie otwieranie i aktywacja konta osobistego bez wychodzenia z domu – https://centrumbankowosci.pl/konto-na-selfie/