Blik – co to jest
Blik zadomowił się na polskim rynku płatności i jest oferowany już w prawie wszystkich miejscach, gdzie można płacić bezgotówkowo.
Rzeczywiście jest to ciekawy i warty uwagi sposób płacenia, z którego korzysta coraz więcej osób.
Wiele osób jednak w dalszym ciągu nie ma zainstalowanego Blika w swojej aplikacji mobilnej i nie wie do końca, jak działa oraz jak go obsługiwać.
Na te wątpliwości odpowiadamy poniżej – prezentujemy krótki poradnik o tym, czym jest Blik, jak działa i dlaczego warto z niego korzystać.
Blik – co to jest?
BLIK to system płatności bezgotówkowych. Opiera się on na 6-cio cyfrowym kodzie, który jest wyświetlany na żądanie w naszej aplikacji i którym możemy zapłacić — przepisując go u odbiorcy płatności.
Jest on dostępny jedynie w aplikacjach mobilnych banków. Obecnie wszystkie największe banki oferują Blika, co sprawia, że dostęp do niego ma większość klientów banków w Polsce.
Jest on umiejscowiony w odpowiedniej zakładce w aplikacji mobilnej, z której korzystamy w naszych telefonach.
Ogólnie zasada jego działania jest taka sama i główny sposób podstawowych funkcjonalności również jest niezmienny, choć pewne czynności mogą wymagać użycia nieco innych przycisków w zależności od danego banku.
BLIK to polski system płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że zapłacimy nim jedynie w Polsce. Ma on już ponad kilkanaście milionów użytkowników i plasuje się na trzecim miejscu tuż po płatnościach gotówką i kartami płatniczymi.
BLIKIEM zapłacimy rachunki w różnego rodzaju miejscach. Z pewnością będzie to internet i płatności internetowe.
Rachunek w taki sposób zapłacimy też w restauracji przepisując kod do terminala czy w sklepie za tradycyjne zakupy. Jednak jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji jest wypłata gotówki z bankomatu przy pomocy Blika.
Ten system płatności posiada również funkcję czeku Blik. Jest to czek elektroniczny — wystawiany kod na daną sumę i określony czas, możliwy do zrealizowania niezależnie.
Zasada działania Blika nie jest skomplikowana. Wyświetlenie kodu w aplikacji powoduje, że z naszego konta możemy przekazać pewną sumę bezgotówkowo odbiorcy np. na stronie internetowej lub w restauracji.
Po wyświetleniu kodu i przepisaniu go, dana suma znika z naszego konta bankowego w czasie rzeczywistym i jest przekazywana odbiorcy płatności.
Samodzielnie decydujemy jaką sumę chcemy przekazać lub jak wysoki rachunek zapłacić. Cała transakcja nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund i jest dokonywana od razu.
Jak uruchomić Blika?
Gdy chcemy zacząć korzystać z BLIKa, jego uruchomienie nie jest trudne i skomplikowane. Aby to zrobić, należy zainstalować aplikację bankową banku, w którym posiadamy konto lub ją uruchomić.
Gdy jesteśmy już w aplikacji, kolejnym krokiem jest przejście do odpowiedniej zakładki. W tym miejscu przeznaczonym dla Blika wystarczy aktywować system płatności jednym kliknięciem.
Jest on przeważnie gotowy do użytku od razu po aktywacji. W tym miejscu możemy go również wyłączać.
Blik nie wymaga wykonywania żadnych innych czynności, instalacji oraz działań z naszej strony, gdyż jest wbudowany w aplikację bankową.
Jeśli samodzielnie nie potrafimy go odnaleźć lub uruchomić, warto odwiedzić placówkę stacjonarną banku i poprosić o pomoc.
Doradcy bankowi doskonale znają funkcjonalności aplikacji i poinstruują nas co mamy zrobić. Pomagają również radą czy dokonać pierwszej transakcji.
Nigdy jednak nie wolno przekazywać nikomu kodu, który jest kluczem do naszego konta i należy przepisywać go tylko bezpośrednio do terminala, bankomatu czy na stronie www płatności.
Jak Blik działa w praktyce?
Działanie BLIKa w praktyce jest również proste. Gdy mamy go już aktywowanego i chcemy z niego skorzystać, należy przejść do aplikacji bankowej, a następnie zakładki z Blikiem.
Jeśli już tam jesteśmy, wystarczy kliknąć opcję ”wygeneruj kod”. W tym momencie na ekranie naszego smartfona pojawi się 6-cio cyfrowy kod.
Będzie on ważny tylko 120 sekund, co zupełnie wystarcza na dokonanie transakcji. Gdy chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu, powinniśmy na bankomacie wybrać odpowiednią opcję wypłaty Blik i przepisać kod.
Gdy chcemy z kolei zapłacić w Blikiem w sklepie, kod należy przepisać do terminala. Analogicznie, aby uregulować rachunek w sieci w systemie płatności, należy wybrać opcje Blik i przepisać kod w odpowiednie pole.
Po przepisaniu kodu i zatwierdzeniu transakcji, w naszej aplikacji mobilnej banku pojawi się pole do wpisania kodu pin — tego samego, przy pomocy którego logujemy się do aplikacji.
Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Po wpisaniu pinu i jego zatwierdzeniu, transakcja jest dokonywana i finalizowana w czasie rzeczywistym.
Cała transakcja dla osoby, która korzysta z Blika na co dzień, trwa kilkanaście — kilkadziesiąt sekund i nie przekracza pół minuty.
Blik – banki
Aktualnie usługę Blik oferuje w Polsce kilkanaście banków:
- Alior Bank,
- Bank Millennium,
- Santander Bank Polska,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- PKO BP (Inteligo),
- Getin Bank,
- T-Mobile Usługi Bankowe,
- BNP Paribas,
- Credit Agricole,
- Pekao SA, SGB,
- Noble Bank,
- Grupa BPS.
Dlaczego warto korzystać z Blika?
BLIK posiada wiele plusów i warto z niego korzystać z niego z kilku powodów. Pierwszym jest komfort wypłacania pieniędzy. Korzystając z Blika, nie musimy zabierać ze sobą kart płatniczych czy nawet portfela.
Wystarczy posiadać ze sobą telefon, który i tak najczęściej zabieramy wszędzie ze sobą. Sama płatność jest bardzo szybka i nie wymaga przepisywania wielu kodów czy długich ciągów znaków.
W ten sposób możemy również szybko zapłacić rachunki różnego rodzaju w czasie nieprzekraczającym pół minuty.
Środki zostaną automatycznie pobrane z konta i przekazane od razu do odbiorcy. Co w przypadku płatności za abonament czy zakupy internetowe w porównaniu do przelewu tradycyjnego jest bardzo wygodne.
Samo korzystanie z Blika nie wymaga od nas ponoszenia żadnych opłat. Cały system jest ogólnie darmowy, a jedyne opłaty, które możemy ponieść to prowizje u poszczególnych odbiorców płatności — które istnieją też przy płatności kartą itp.
Dużym plusem Blika jest bezpieczeństwo. W porównaniu z kartami płatniczymi nie musimy chronić go fizycznie przed kradzieżą. W razie kradzieży telefonu przestępca nie zna kodu pin do aplikacji mobilnej i nie dostanie się do niej.
Kodu BLIK nie da się również podrobić czy zeskanować, gdyż wszystkie transakcje wykonywane są na żądanie i w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że kod istnieje tylko 2 minuty po jego wygenerowaniu przez nas.
W tym czasie jest praktycznie niemożliwe jego przejęcie, zeskanowanie czy ukradzenie — zwłaszcza że wykorzystujemy go w ok. pół minuty.
Blikiem zapłacimy również w wielu punktach sprzedaży czy w sieci i ma on podobny zasięg akceptacji co sama karta płatnicza.
Blik to nowoczesna, bezpieczna i wygodna usługa, z której korzysta już wielu klientów różnych banków. Ta innowacyjna metoda jest jedną z kliku nowinek technologicznych ze światka fintech.
Równie popularną staje się także szybkie otwieranie i aktywacja konta osobistego bez wychodzenia z domu – https://centrumbankowosci.pl/konto-na-selfie/